Перайсці да асноўнага зместу
TESLA·FAQBY
АпгрэйдModel 3Model Y#Батарэя#LFP~0 USD

Tesla Model 3/Y LFP 60–64 кВт·г (CATL/BYD): рэсурсна надзейна, але толькі RWD

≈ 3 хв чытання
2 крыніц(а)
Батарэя · 60 LFP, 62, 64 LFP
Прывод · RWD
Абноўлена · 20 кастрычніка 2026 г.
Змест

Сцісла: частыя пытанні

Ці можна зараджаць LFP-батарэю Tesla да 100%?
Так. LFP спакойна пераносіць частыя зарады да 100%, а Tesla рэкамендуе перыядычна зараджаць да 100% для каліброўкі SoC. Каліброўка з 99% да 100% займае 5–10 хвілін, рабіць яе дастаткова раз у тыдзень-два (#508630, #508632, #508638).
Што адбываецца з LFP-батарэяй Tesla зімой?
На халоднай LFP урэзаныя рэкуперацыя і магутнасць разгону: пакуль пакет не прагрэецца, машына амаль не тармозіць пры адпусканні педалі (#508620). Запас ходу на холадзе таксама падае; паводле досведу ўладальніка LFP, гэта заўважна ўжо пры ранішніх +10 °C (#507670). Самаразраду на стаянцы няма: Tesla, якая спіць, зарад не губляе, LFP тут не выключэнне (#508618).
Якая рэальная ёмістасць LFP-батарэі Model 3/Y?
Залежыць ад пакалення CATL (паводле Akkuwiki tff-forum): 2020 (КНР) / 2021 (EU) — «LFP55», ~55 кВт·г (раннія партыі софт-локнуты да ~54); 2021–2024 — «LFP60», нета ~60 / разблакіравана ~62 кВт·г; 2025–2026 — «LFPx / LMFP», 64,5 кВт·г. Асобна — BYD Blade ~60 кВт·г на частцы Model Y SR 2023–2024 (Берлін/Шанхай). «62» і «64» — розныя пакеты, а не адзін пакет з розным падлікам.
Як даведацца, што ў Tesla стаіць LFP-батарэя?
Прасцей за ўсё ў самой машыне: Controls → Software → Additional Vehicle Information — у LFP у радку тыпу высакавольтнай батарэі пазначана Lithium Iron Phosphate (#45671). Другі спосаб — экран зарадкі → Set Limit: у LFP на малюнку батарэі адзнакі 50% і 100%, у NCA/NMC — Daily і Trip (#45670). Па VIN тып вызначаюць толькі па заводзе і годзе выпуску, і для амерыканскіх машын гэта не заўсёды адназначна — гл. гід па тыпах батарэй.

Асаблівасці LFP

  • Лепш пераносіць частыя зарады да 100% (Tesla рэкамендуе перыядычны 100% для каліброўкі SoC).
  • Больш спакойная дэградацыя пры высокіх SoC у параўнанні з NCA/NCM.
  • Абмежаванне: як правіла, ставіцца на RWD.

Удакладненне па ёмістасцях (пакаленні CATL)

Лічбы ў загалоўку — гэта таймлайн, а не розныя адначасовыя версіі (паводле еўрапейскай Akkuwiki tff-forum):

  • 2020 (КНР) / 2021 (EU) — CATL «LFP55», ~55 кВт·г (раннія партыі софт-локнуты да ~54);
  • 2021–2024 — CATL «LFP60» (BTF1), нета ~60 / разблакіравана ~62 кВт·г;
  • 2025–2026 — CATL «LFPx / LMFP» (6M / BTF2), 64,5 кВт·г.

«62» і «64» — розныя пакеты (LFP60 супраць новага LFPx), а не адзін і той жа з рознай методыкай падліку.

Асобна — BYD Blade ~60 кВт·г на частцы Model Y SR 2023–2024 (Берлін/Шанхай).

Для параўнання з NCA і NMC ёсць табліца ёмістасцей і колькасці ячэек усіх версій Tesla.

Рэсурс: першыя адмовы на вялікіх прабегах

Тэзіс «LFP рэсурсна надзейна» слушны для звычайнай эксплуатацыі, але ў яго з'явілася мяжа. У беларускіх таксістаў, якія наязджаюць парадку 100 тыс. км у год, за адзін тыдзень (2026) леглі дзве LFP-батарэі — на 120 і 164 тыс. км (#461450, #461452). Гэта першыя вядомыя ў супольнасці адмовы LFP.

Сімптом спецыфічны: на хуткай зарадцы адключаецца высакавольтная сістэма, на экран выводзіцца патрабаванне неадкладна прыпаркавацца і пакінуць машыну (#461451). Знешне гэта падобна на смерць 12/16-вольтавага акумулятара, таму найперш грашаць на яго і губляюць час. Калі такое злавілі на LFP з прабегам за 100 тыс. км — дыягностыку весці па ВВ-частцы і кодах BMS, гл. расшыфроўку кодаў BMS. Замена пакета паводле ацэнкі чату — парадку $12 тыс. (#461452).

Чаго баяцца не трэба

Дзве страшылкі з YouTube, якія ўладальнікі LFP абвяргаюць практыкай (#508633):

  • «Каліброўка пры зарадзе да 100% займае гадзіны». З 99% да 100% сыходзіць 5–10 хвілін, а рабіць гэта дастаткова раз у тыдзень-два (#508630, #508632, #508638).
  • «LFP самаразраджаецца на стаянцы». Самаразраду ў Tesla, якая стаіць і спіць, няма ні ў адной хіміі, LFP тут не выключэнне (#508618).

Рэальнае абмежаванне іншае і чыста зімовае: на халоднай LFP урэзаныя рэкуперацыя і магутнасць разгону — машына амаль не тармозіць пры адпусканні педалі, пакуль пакет не прагрэецца (#508620). Як не сарвацца ў занос праз рэкуперацыю на слізкай дарозе, разабрана ў артыкуле пра рэкуперацыю зімой. Запас ходу на холадзе таксама падае; паводле досведу ўладальніка LFP, гэта заўважна ўжо пры ранішніх +10 °C (#507670).

Як зразумець, што ў цябе LFP

  • У меню машыны: Controls → Software → Additional Vehicle Information. У LFP у радку тыпу высакавольтнай батарэі пазначана Lithium Iron Phosphate (#45671, Recurrent).
  • На экране зарадкі: націсніце Set Limit. У LFP на малюнку батарэі адзнакі 50% і 100%, у NCA/NMC — Daily і Trip (#45670, Recurrent).
  • Па VIN — толькі па заводзе і годзе выпуску, расшыфроўка ў гідзе па тыпах батарэй. Для амерыканскіх машын VIN адназначнага адказу не дае, таму надзейней два спосабы вышэй.

Спасылка

Крыніцы

Знайшлі памылку ці недакладнасць у артыкуле?Паведаміць — паправім

Model 3/Y 54 і 75 кВт·г (дарэст да 2021): дысбаланс бывае, але радзей

Пакеты 54/75 кВт·г (дарэстайлінг) у цэлым стабільнейшыя, чым 82 кВт·г, але дысбаланс магчымы. Што глядзець пры пакупцы і абслугоўванні.

Model 3/Y: рамонт HV-батарэі па модулях — хто ўмее ў РБ і колькі каштуе

82 кВт·гадз Panasonic пакеты дэградуюць тыповым чынам — слабее адзін з 4 модуляў → разбалансаванне → памылкі. Модуль можна замяніць асобна. Колькі гэта каштуе ў РБ, хто рэальна ўмее, і калі прасцей браць refurb-пакет.

Model 3/Y 79 кВт·г LG (Еўропа, НЕ Кітай): надзейны выбар

LG 79 кВт·г (EU) паказала найменшую колькасць адмоў па палявых водгуках. Добры баланс рэсурсу і зараду.

Тыпы батарэй Tesla (NCA, NMC, LFP, 4680): якая ў цябе і наколькі надзейная — 2026

Поўны гід па хіміі батарэй Tesla: NCA 18650, NCA 21700, NMC (LG 79 кВт·гадз), LFP, 4680. Якая ў тваёй машыне, як вызначыць па VIN/Service Mode, рэйтынг надзейнасці з досведу супольнасці, рызыкі пры пакупцы б/в.